x
sadsad x
asdasd
Köpeğim çok zayıf, Köpeğimin nasıl kilo aldırabilirim?

Köpeğim çok zayıf, Köpeğimin nasıl kilo aldırabilirim?

22 Mayıs 2021

Köpeğinizin sindirim sistemini kilo alma sırasında desteklemek

İyileşme veya hastalık döneminden sonra köpeğinizin sindirim sistemi özellikle hassas olacaktır. Mide rahatsızlığı, kusma veya ishal ile sonuçlanabileceğinden, kilo almasına yardımcı olurken sindirim kanallarına ‘aşırı yüklenmemek’ önemlidir.

Köpeğinizin sindirim sisteminin en önemli bölümlerinden biri ince bağırsağıdır. Burası, organları tarafından kullanılmak üzere köpeğinizin mamasından besinlerin emildiği yerdir. Burası, ayrıca, mikrofloraya; yani bağırsak sağlığına katkıda bulunan 'yararlı' bakterilere ve vücudundaki en fazla sayıda bağışıklık hücresine de ev sahipliği yapar. Bu nedenlerden dolayı, köpeğinize uygulamanız gereken kilo aldırma diyetinin, bu organın ve sindirim kanalının sağlığını, bunlara aşırı baskı yapmadan bir bütün olarak desteklemesi önemlidir.

Kilo almasını sağlamak için köpeğinizi neyle beslemeniz gerekir?

Her ne kadar mantıklı görünse de, köpeğinizin kilo almasını sağlamak için sadece mevcut mamasından daha fazlasını vermeniz iyi bir fikir değildir; sindirim sistemi bununla başa çıkamayabilir ve bu aşamada ihtiyacı olan belirli besin seviyelerini alamayabilir.

Kilo aldıran bir mama, yüksek enerji oranına sahip olmalıdır. Bu, köpeğinize küçük oranlarda verebileceğiniz, böylece de sindirim sistemini gereksiz zorlamalardan koruyabileceğiniz ve ihtiyaç duyduğu enerjiyi almaya devam edebileceği anlamına gelir. Cerrahiden sonraki iyileşme dönemindeki köpekler için, enerji açısından yoğun olduğundan, genellikle yağ oranı yüksek bir diyet önerilir.

Protein, köpekler için hem temel bir besin kaynağı hem de önemli bir enerji kaynağıdır. Mamaları, vücutları tarafından kolayca emilen, yüksek kaliteli, yüksek düzeyde sindirilebilir protein sağlamalıdır. Bağırsak sağlığını ve dışkı kalitesini doğrudan etkilediği için doğru lif dengesi de önemlidir.

Ameliyat veya hastalık geçmişi olan köpekler iştahlarını kaybedebilir ve bu nedenle kilo aldıran mamalar yemeye teşvik edilmelerini sağlayabilir. Koku ve doku, köpekler için oldukça önemlidir. Bu nedenle maksimum lezzet için tasarlanan ve köpeğinizin ırkı veya büyüklüğü için doğru boyuta ve şekle sahip bir mama seçin.

Kilo almasını sağlamak için köpeğinizi nasıl beslemeniz gerekir?

Genel olarak yetişkin köpeğinize günde iki öğün yemek vermelisiniz, ancak günlük porsiyonlarını daha küçük öğünlere bölmek ve bunları daha sık vermek isteyebilirsiniz. Bu, sindirilebilirliği artırmaya yardımcı olabilir ve gastrik sisteme daha az baskı uygulayabilir.Konserve yiyecekler kullanarak veya kuru mamalarına su ekleyerek diyetlerini daha yaş hale getirmek, kuru mama yemekten daha kolay olduğu için köpeğinizi yemek yemeye teşvik edebilir. Onlara bol miktarda taze su vermek, genel sağlıkları için de önemlidir.

Gıda ve besleme tekniklerinin doğru kombinasyonu köpeğinizin güvenli bir şekilde kilo almasına yardımcı olabilir; evcil hayvanınızın iyileşmesine yardımcı olmak için en iyi seçenekler hakkında veteriner hekiminizle konuşun.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.