x
sadsad x
asdasd
Kediniz sizle oyun oynamıyorsa

Kediniz sizle oyun oynamıyorsa

26 Nisan 2021

Kedinizle oyun oynamanız, onun sağlığını ve onunla kurduğunuz bağı korumanın önemli bir parçasıdır. Şanslısınız ki, kediler oyun oynamayı sever!

Tek kişilik oyunlar oynama fırsatları sağlamanız, evin içinde yaşayan kediler için özellikle önemlidir - hele günün büyük bir kısmında tek başına kalıyorlarsa.

Hem yavru, hem de yetişkin kediler aynı tip oyunlarla harekete geçer; ancak yavru kedilerin oynamaya başlamak için pek fazla teşvik edilmesi gerekli değildir. Kedinin oyunu, neredeyse tamamen avlanmayla bağlantılı davranışın taklit edilmesini içerir.

Kedilerin içgüdüsel olarak güçlü bir avını takip etme ve öldürme arzusu vardır; dolayısıyla onun avlamaktan hoşlandığı bir şeyin hareketlerini taklit edebilirseniz, daha başarılı olduğunuzu fark edeceksiniz.

Doğru oyuncaklar

Bulmak isteyeceğiniz ilk şey, kedinizle oyun oynarken kullanacağınız uygun bir oyuncaktır. Avlanan bir kurbanın davranışını taklit etmeye çalışıyorsanız, ellerinizi kullanmak istemezsiniz. Kediniz uysal da olsa, çok heyecanlanırsa ısırabilir. Kedinizin, ellerinizle avlanma ve öldürme arasında değil, okşama ve beslenme arasında bağlantı kurmasını istersiniz.

Kediler için güzel oyuncaklar bulmak kolaydır ve çoğu zaman onları satın almak zorunda bile kalmazsınız. Bir parça kağıt ya da bir pinpon topu, çoğunlukla bu amaçla üretilmiş olan bir oyuncak kadar ilgi çekicidir.

Alüminyum folyoyu yuvarlayarak elde edilen toplar, şişelerden elde edilen plastik kaplar, kağıt torbalar ya da kolayca hareket eden ve biraz ses çıkaran herşey, bir kedi oyuncağına dönüştürülecek başlıca adaylardır.

Tehlikeler

Kedinizin ip, elastik bant ya da başka herhangi bir şeyin düz parçalarını yutabileceği konusunda dikkatli olmalısınız. İpin daha ince olan bazı kısımları, gerildiğinde keskin hale dahi gelebilir. Bunlar iyi oyuncaklar olabilir; ancak kedinizin tek başınayken bunlarla oynamasına izin vermemelisiniz.

Sesli uyarım

Sesin ekstra bir uyaran olarak işlev görmesi nedeniyle, tek başına kalması gerekiyorsa, kedinize çıngırakları olan ya da tiz sesler çıkaran oyuncaklar vermeniz özellikle iyi olacaktır.

Bu oyuncakların tümünde unutmamanız gereken önemli nokta, sıkılmasını önlemek için bunları birbiriyle değiştirmeniz gerektiğidir. Kedinizin tüm oyuncaklarını yere dökmeyin ve bazılarını ayırın. Kediler çok akıllıdır ve oyuncaklardan çabucak bıkacaktır.

Bunun yerine, yalnızca bir ya da iki oyuncak çıkarın ve bunları düzenli olarak değiştirin. Bu, kediniz için çok daha ilgi çekici olacaktır.

Oyunlar

Hem siz hem de kediniz için harika bir oyuncak türü, bir ipin ucuna takılmış top, fare ya da tüydür. Bazen bu ip bir çubuğa da takılıdır. Bu oyuncaklar, kediniz için hareket eden bir kurbanı taklit etmenizi çok kolaylaştıracaktır.

Mobilyalarınızın etrafında küçük bir hayvana gizlice sokulmasını taklit etmeye çalışın. Veya bir kuş gibi havada sallayın, zaman zaman yere bırakıp, daha sonra yerin üzerinde etrafında zıplatarak oynatın. Zamanınızı ayırın, kedinizin bir ısırık almak için 'kurbanına' gizlice sokulmasına ya da onu kovalamasına izin verin. Beş ya da on dakika sonra, kediniz farenin üzerine atlar ya da havadaki kuşu yakalar. Kedinizin, bir avlanma başarısı kazanmış gibi hissetmesi önemlidir.

Kediniz oyuncağı çiğnemeye çalışabilir ya da alıp götürebilir. Her ikiniz de hala eğleniyorsanız, oyuncağı geri getirebilir ya da yeni bir oyuncakla oynamaya başlayabilirsiniz. İpte, kedinizin çiğneyebileceği ve yutabileceği hiçbir şey kalmamalıdır. Ve oyuncakların temiz ve ilgi çekici olarak kalması önemlidir.

En Sevdiği Oyuncaklar

Kediler, küçük doldurulmuş oyuncaklara çok bağlanabilirler ve arada sırada oynamak için onları dışarıya götürecektir. Bazıları sevdiği bi doldurulmuş hayvana miyavlayacak ve bağıracaktır. Bunu niçin yaptıklarının kesin bir açıklaması yoktur; ancak hepsi de güzel bir eğlence sağlar ve kedinizin oyununun bir parçasıdır.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.